Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler başlıklı yazımızda yeşil pasaport ile vizesiz seyahat sürecinden bahsedeceğiz ve yeşil pasaport ile seyahat sürelerine değineceğiz. Yeşil pasaport sahibi olmak, Dünya’da bazı ülkelere vizesiz seyahat edebilme ayrıcalığı sunmaktadır.

Türk vatandaşları için yeşil pasaport, resmi görevler veya kamu hizmeti nedeniyle verilen özel bir pasaport türüdür ve sahiplerine birçok ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunar. Bu pasaporta sahip kişiler ve aileler dünya’da bir çok ülkeye vize prosedürleri ile uğraşmadan seyahat edebilmektedir. Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Listemizi aşağıda bulabilirsiniz.

Fakat yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz olarak seyahat edebilecekleri ülkeler ve seyahat süreleri farklılık gösterebilektedir. Yeşil pasaport sahiplerinin bir ülkeye seyahat etmeden önce dikkat etmeleri gereken en önemli kriterler ilgili ülkenin vize şartlarını ve prosedürlerini kontrol etmeleridir. Yazımızda sizlere türk vatandaşlarının yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edebilecekleri bazı ülkeleri ve bu ayrıcalığı nasıl kullanabileceklerini anlatacağız.

Yeşil Pasaport Nedir ?

Yeşil pasaport, resmi görevler veya kamu hizmeti nedeniyle verilen özel bir pasaport türüdür. Diplomasi, ticaret ve turizm gibi alanlarda ülkemizi temsil eden kişilere ve ailelerine sunulan bu ayrıcalık, vizesiz seyahat imkanı sunarak dünyayı keşfetmenizi kolaylaştırır.

Yeşil pasaportlar, genellikle özel statüdeki kişilere sağlanan özel ayrıcalıklı pasaportlardır. Resmi adıyla “hususi pasaport” olarak bilinirler ve bu pasaportlar yeşil renkte basıldığı için halk arasında “yeşil pasaport” olarak da anılırlar. Ancak renkleri ne olursa olsun, bu pasaportlar sahiplerine özel haklar ve avantajlar sunar.

Hususi pasaport sahipleri için bu ayrıcalıklar sınırlı olmayıp, uluslararası seyahatlerinde büyük kolaylıklar sağlar. Bazı ülkelerde vize muafiyeti veya hızlı sınır geçişleri gibi avantajlar sunarlar. Dolayısıyla, sahiplerine dünya genelinde daha rahat ve sorunsuz seyahat etme imkanı verirler.

Yeşil pasaportlar, sadece seyahatlerde değil, aynı zamanda işlemlerde de kolaylık sağlar. Pasaport harcı muafiyeti gibi ek avantajlar da sunabilirler.

Sonuç olarak, yeşil pasaportlar sahiplerine özel bir statü ve seyahat imkanı sunar. Bu pasaportlara sahip olanlar, dünya genelinde daha rahat ve hızlı bir şekilde seyahat edebilirler, bu da iş ve sosyal hayatlarında büyük bir kolaylık sağlar.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir ?

Yeşil pasaport, diğer adıyla hususi pasaport, devlet memurları, diplomatlar ve bazı meslek grupları gibi özel statüdeki kişilere sağlanan bir ayrıcalıktır. Bu pasaporta sahip olmak size vize kolaylığı, pasaport harcından muafiyet ve hızlı sınır geçişi gibi birçok avantaj sağlar.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

 • Devlet memurları ve emeklileri: Türkiye Cumhuriyeti’nde 1., 2. ve 3. derece kadro derecesinde çalışan veya bu derecelerde emekli olan devlet memurları.
 • Diplomatlar ve aileleri: Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan diplomatlar ve aileleri.
 • Milletvekilleri ve eski milletvekilleri: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan veya yapmış olan milletvekilleri.
 • Bazı sporcular: Uluslararası alanda başarılar elde etmiş ve Türkiye’yi temsil eden sporcular.
 • Yüksek ihracat yapan şirket yöneticileri: Son 3 yıl ortalamasında belirli bir ihracat tutarını aşan şirketlerin sahipleri, ortakları ve çalışanları.
 • Avukatlar: 15 yıl ve üstünde meslek kıdemi olan avukatlar.
 • Bazı diğer meslek grupları: Yukarıda sayılanlara ek olarak, belirli şartları sağlayan emekli büyükelçiler, emekli valiler, emekli yargıçlar ve savcılar gibi bazı meslek grupları da yeşil pasaport alma hakkına sahiptir.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ?

Yeşil pasaport alma şartları ve prosedürü, başvuru sahibinin statüsüne göre değişiklik gösterir.

Genel Olarak Yeşil Pasaport Alma Şartları:

 • T.C. Vatandaşı Olmak: Yeşil pasaport alabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
 • Gerekli Şartları Taşımak: Her bir statü için belirli şartlar mevcuttur. Bu şartlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün web sitesinde detaylı olarak belirtilmiştir.
 • Başvuru Yapmak: Gerekli şartları taşıyan kişiler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler.

Yeşil Pasaport Başvuru Süreci:

 1. Gerekli Belgeleri Toplamak: Başvuru sahibine göre değişen gerekli belgelerin listesini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 2. Randevu Almak: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün randevu sisteminden randevu almanız gerekir.
 3. Başvuruya Gitmek: Randevu saatinizde gerekli belgelerinizle birlikte Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekir.
 4. Başvuru Ücretini Ödemek: Başvuru ücreti cüzi bir miktardır ve Nüfus Müdürlüğü’nde ödenir.
 5. Pasaportun Teslim Alınması: Pasaportunuz hazır olduğunda size haber verilecek ve Nüfus Müdürlüğü’nden teslim alabileceksiniz.

Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

 • Nüfus Cüzdanı veya Kimlik Kartı: Aslı ve fotokopisi
 • Başvuru Dilekçesi: Doldurulmuş ve imzalanmış
 • Harç Makbuzu: Ödenmiş
 • Diğer Gerekli Belgeler: Başvuru sahibine göre değişen diğer gerekli belgeler için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesini kontrol edin.

Yeşil Pasaport Başvuru Ücreti:

Yeşil pasaport başvuru ücreti 2024 yılı için 520 TL‘dir.

Yeşil Pasaport Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Yeşil pasaportlar genellikle 15 iş günü içinde hazırlanır.

Yeşil Pasaport Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

 • Yeşil pasaport 10 yıllık geçerliliğe sahiptir.
 • Yeşil pasaport sahipleri, bazı ülkelerde vizesiz seyahat edebilirler.
 • Yeşil pasaport harcından muaftır.
 • Yeşil pasaport sahipleri, bazı ülkelerde havalimanlarında ve sınır kapılarında özel geçiş imkanlarından faydalanabilirler.

Yeşil Pasaport İle Seyahat

Yeşil pasaport sahipleri için bazı ülkelerde vize başvurusu yapmadan seyahat etme imkanı bulunuyor. Sadece uçak bileti ve konaklama rezervasyonu ile bu ülkelere giriş yapabilirsiniz. Ancak, bu kolaylıkla birlikte bazı kurallar ve kısıtlamalar da beraberinde gelir. Seyahat edeceğiniz ülkenin vizesiz giriş listesinde olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Turistik amaçlı seyahatlerde, yeşil pasaport sahipleri için vize istemeyen ülkelerde sadece gerekli belgelerle giriş yapabilirsiniz. Sizden genellikle girişte birkaç soru sorulabilir, ancak bunun dışında ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak, dönüş uçak biletinizin olduğundan ve vizesiz seyahat süresini aşmamak koşuluyla kalacağınız süreyi belirtmek önemlidir.

Seyahat sebebiniz önemlidir. Bazı ülkelerde eğitim amacıyla gidecekseniz vize almanız gerekebilir veya eğitim süreniz kısıtlanabilir. Örneğin, Malta’da dil okuluna gitmek istiyorsanız ve 3 aydan daha uzun süre kalacaksanız, ya Türkiye’den Malta vizesi başvurusu yapmanız ya da Malta’dayken vize uzatma işlemi yapmanız gerekebilir.

Sonuç olarak, yeşil pasaport sahipleri için vizesiz seyahat imkanı bulunsa da, seyahat sebebi ve kalış süresi gibi detaylar önemlidir. Seyahat öncesinde gideceğiniz ülkenin vize politikalarını ve gereksinimlerini kontrol etmek her zaman önemlidir. Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler ve Süreleri hakkında aşağıdaki bölümümüzden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeşil pasaportla seyahat şartları nelerdir?

Yeşil pasaport, diğer adıyla hususi pasaport, size vizesiz seyahat imkanı sunarak dünyayı keşfetmenizi kolaylaştırır. Diplomatik görevliler, devlet memurları, sporcular, avukatlar ve bazı ihracatçılar gibi özel statüdeki kişilere verilen bu ayrıcalıklı pasaport ile 80’den fazla ülkeye vizesiz gidebilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Seyahat Şartları:

 • Yeşil pasaporta sahip olmak: Yeşil pasaport alma şartlarını taşımanız ve gerekli başvuruyu yapmanız gerekir.
 • Gideceğiniz ülkenin vize politikasını kontrol etmek: Her ülkenin vize politikası farklı olabileceğinden, seyahat planı yapmadan önce gideceğiniz ülkenin yeşil pasaport sahipleri için vize şartlarını kontrol etmeniz önemlidir.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat tarihlerini kapsaması: Yeşil pasaportunuzun seyahat tarihleriniz boyunca geçerli olması gerekir.
 • Gerekli belgeleri hazırlamak: Bazı ülkeler, yeşil pasaport sahiplerinden vize yerine ek belgeler talep edebilir. Bu belgeleri seyahat öncesinde hazırlamanız önemlidir.
 • Uçak bileti ve konaklama rezervasyonu: Birçok ülke, yeşil pasaport sahiplerinden uçak bileti ve konaklama rezervasyonu talep etmektedir. Seyahat planınızı netleştirdikten sonra bu rezervasyonları yaptırmanız önemlidir.
 • Diğer gereklilikler: Bazı ülkeler, yeşil pasaport sahiplerinden sağlık sigortası, yeterli miktarda para bulundurma gibi ek şartlar da talep edebilir. Seyahat planı yapmadan önce gideceğiniz ülkenin tüm şartlarını detaylı olarak incelemeniz önemlidir.

Yeşil pasaportla seyahat, vize alma prosedürleri ve uzun bekleme süreleri ile uğraşmadan, kolay ve keyifli bir şekilde dünyayı keşfetmenizi sağlar.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler 2024 Güncel

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler 2024 Güncel bölümümüzde Yeşil pasaport sahiplerinin dünya genelinde vizesiz olarak seyahat edebilecekleri ülkelerin görselini sizlere sunacağız. Sizlerde yeşil pasaport sahibi iseniz ilgili ülkelerin şartlarını inceleyerek vizesiz seyahat edebilirsiniz. Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeleri aşağıdaki görselimizde bulabilirsiniz.

Yeşil pasaportla vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler

 

Yeşil Pasaport İle Avrupa’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil Pasaport İle Avrupa’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeleri tablo olarak sizlere sunduk. Aşağıdaki tablomuzdan yararlanarak yeşil pasaport ile ilgili avrupa birliği ülkelerini ziyaret edebilirsiniz. Konaklama ve uçak bileti rezervasyonu talep edilebilir, ülkeye gitmeden önce dış işleri bakanlığı sayfasından ülke vizesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat yapılan ülkeler

İşte Avrupa’da Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin Listesi;

ÜlkeVizesiz Seyahat Süresi
Almanya90 Gün
Andorra90 Gün
Avusturya90 Gün
Arnavutluk90 Gün
Belçika90 Gün
Beyaz Rusya90 Gün
Bosna Hersek90 Gün
Bulgaristan90 Gün
Çek Cumhuriyeti90 Gün
Danimarka90 Gün
Estonya90 Gün
Finlandiya90 Gün
Fransa90 Gün
Hırvatistan90 Gün
Hollanda90 Gün
İspanya90 Gün
İsveç90 Gün
İsviçre90 Gün
İtalya90 Gün
Karadağ90 Gün
Kıbrıs Cumhuriyeti90 Gün
Kosova90 Gün
Letonya90 Gün
Litvanya90 Gün
Lüksemburg90 Gün
Macaristan90 Gün
Kuzey Makedonya90 Gün
Malta90 Gün
Moldova90 Gün
Monako90 Gün
Norveç90 Gün
Polonya90 Gün
Portekiz90 Gün
Romanya90 Gün
San Marino90 Gün
Sırbistan90 Gün
Slovakya90 Gün
Slovenya90 Gün
Ukrayna90 Gün
Vatikan90 Gün

Yeşil Pasaport İle Asya’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil Pasaport İle Asya’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeleri tablo olarak sizlere sunduk. Aşağıdaki tablomuzdan yararlanarak yeşil pasaport ile ilgili asya ülkelerini ziyaret edebilirsiniz. Konaklama ve uçak bileti rezervasyonu talep edilebilir, ülkeye gitmeden önce dış işleri bakanlığı sayfasından ülke vizesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeşil Pasaport ile Asya'da vizesiz seyahat edilebilen ülkeler

 

İşte Asya’da Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin Listesi;

ÜlkeVizesiz Seyahat Süresi
Bahreyn90 güne kadar
Bangladeş90 Gün
Birleşik Arap Emirlikleri90 Gün
Çin30 Gün
Doğu Timor30 Gün
Endonezya14 Gün
Filipinler30 Gün
Filistin30 Gün
Gürcistan90 Gün
Hindistan60 Gün
Hong Kong90 Gün
Irak90 Gün
İran90 Gün
İsrail90 Gün
Japonya90 Gün
Kamboçya30 Gün
Karakalem90 Gün
Katar90 Gün
Kırgızistan90 Gün
Kuzey Kore30 Gün
Güney Kore90 Gün
Kuveyt90 Gün
Lübnan90 Gün
Makao90 Gün
Maldivler30 Gün
Malezya30 Gün
Moğolistan30 Gün
Nepal90 Gün
Umman90 Gün
Özbekistan60 Gün
Pakistan30 Gün
Singapur30 Gün
Sri Lanka30 Gün
Suudi Arabistan90 Gün
Tayland30 Gün
Tayvan90 Gün
Tacikistan90 Gün
Türkmenistan90 Gün
Ürdün90 Gün
Vietnam15 Gün
Yemen30 Gün

Yeşil Pasaport İle Afrikada Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil Pasaport İle Afrikada Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin tablosunu sizlerle paylaşacağız. Sizlerde yeşil pasaporta vize istemeyen afrika ülkeleri ve vizesiz kalabileceğiniz süre hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz.

vizesiz seyahat afrika

İşte Afrikada Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin Listesi;

ÜlkeVizesiz Seyahat Süresi
Cezayir90 Gün
Cibuti90 Gün
Fas90 Gün
Fildişi Sahili90 Gün
Gana60 Gün
Kamerun90 Gün
Kenya90 Gün
Lesoto90 Gün
Libya90 Gün
Madagaskar90 Gün
Mauritius60 Gün
Mozambik30 Gün
Namibya90 Gün
Seyşeller90 Gün
Sierra Leone30 Gün
Somali90 Gün
Güney Afrika30 Gün
Sudan30 Gün
Esvatini (Svaziland)30 Gün
Tanzanya90 Gün
Togo90 Gün
Tunus90 Gün
Uganda90 Gün
Zambiya90 Gün
Zimbabve90 Gün

Yeşil Pasaport İle Kuzey Amerika’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil Pasaport İle Kuzey Amerika’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin tablosunu sizlerle paylaşacağız. Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler yazımızda kuzey amerika kıtası ile devam ediyoruz. Sizlerde yeşil pasaporta vize istemeyen  kuzey amerika ülkeleri ve vizesiz kalabileceğiniz süre hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaport İle Kuzey Amerika'da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

İşte Kuzey Amerika’da Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin Listesi;

ÜlkeVizesiz Seyahat Süresi
Antigua ve Barbuda6 Ay
Aruba90 Gün
Bahamalar240 Gün
Barbados90 Gün
Belize90 Gün
Britanya Virjin Adaları30 Gün
Curaçao30 Gün
Dominika21 Gün
Haiti90 Gün
Jamaika90 Gün
Kanada6 Ay (ESTA Gerekli)
Meksika180 Gün
Saint Kitts ve Nevis90 Gün
Saint Lucia6 Hafta
Saint Vincent ve Grenadinler90 Gün
Trinidad ve Tobago90 Gün
Turks ve Caicos Adaları90 Gün
ABD90 Gün (ESTA Gerekli)

Yeşil Pasaport İle Güney Amerika’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil Pasaport İle Güney Amerika’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin tablosunu sizlerle paylaşacağız. Sizlerde yeşil pasaporta vize istemeyen  güney amerika ülkeleri ve vizesiz kalabileceğiniz süre hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Güney Amerika'da yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edilen ülkeler

İşte Güney Amerika’da Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin Listesi;

ÜlkeVizesiz Seyahat Süresi
Arjantin90 Gün
Bolivya90 Gün
Brezilya90 Gün
Ekvador90 Gün
Kolombiya900 Gün
Paraguay90 Gün
Peru90 Gün
Şili90 Gün

Yeşil Pasaport İle Okyanusya’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yeşil pasaport sahipleri, Okyanusya bölgesinde vizesiz seyahat edebilecekleri bir dizi ülkeye kolaylıkla giriş yapabilirler. Özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda, bu pasaporta sahip olanların vize başvurusundan muaf tutulduğu popüler destinasyonlardır. Sizlerde yeşil pasaporta vize istemeyen  okyanusya ülkeleri ve vizesiz kalabileceğiniz süre hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Sahiplerinin Okyanus'ya bölgesinde vizesiz seyahat edebileceği ülkeler

İşte Okyanusya’da Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkelerin Listesi;

ÜlkeVizesiz Seyahat Süresi
Avustralya90 Gün (eVisitor gerekli)
Fiji4 Ay
Kiribati30 Gün
Marshall Adaları30 Gün
Mikronezya Federasyonu30 Gün
Nauru30 Gün
PalauSüresiz
Papua Yeni Gine60 Gün
Samoa60 Gün
Solomon Adaları30 Gün
Tonga30 Gün
Tuvalu1 Ay
Vanuatu30 Gün

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler (Dünya Geneli)

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler (Dünya Geneli) bölümümüzde dünya genelinde yeşil pasaport ile seyahat edebileceğiniz ülkelerin listesini sunduk. Listemizden yararlanarak sizlere tatil planınızı oluşturabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Dünya Geneli;

Afrika:

 • Cezayir (90 Gün)
 • Cibuti (90 Gün)
 • Fas (90 Gün)
 • Fildişi Sahili (90 Gün)
 • Gana (60 Gün)
 • Kamerun (90 Gün)
 • Kenya (90 Gün)
 • Lesoto (90 Gün)
 • Libya (90 Gün)
 • Madagaskar (90 Gün)
 • Mauritius (60 Gün)
 • Mozambik (30 Gün)
 • Namibya (90 Gün)
 • Seyşeller (90 Gün)
 • Sierra Leone (30 Gün)
 • Somali (90 Gün)
 • Güney Afrika (30 Gün)
 • Sudan (30 Gün)
 • Esvatini (Svaziland) (30 Gün)
 • Tanzanya (90 Gün)
 • Togo (90 Gün)
 • Tunus (90 Gün)
 • Uganda (90 Gün)
 • Zambiya (90 Gün)
 • Zimbabve (90 Gün)

Asya:

 • Azerbaycan (90 Gün)
 • Bahreyn (90 Gün)
 • Bangladeş (90 Gün)
 • Birleşik Arap Emirlikleri (90 Gün)
 • Çin (30 Gün)
 • Doğu Timor (30 Gün)
 • Endonezya (14 Gün)
 • Filipinler (30 Gün)
 • Filistin (30 Gün)
 • Gürcistan (90 Gün)
 • Hindistan (60 Gün)
 • Hong Kong (90 Gün)
 • Irak (90 Gün)
 • İran (90 Gün)
 • İsrail (90 Gün)
 • Japonya (90 Gün)
 • Kamboçya (30 Gün)
 • Karakalem (90 Gün)
 • Katar (90 Gün)
 • Kırgızistan (90 Gün)
 • Kuzey Kore (30 Gün)
 • Güney Kore (90 Gün)
 • Kuveyt (90 Gün)
 • Lübnan (90 Gün)
 • Makao (90 Gün)
 • Maldivler (30 Gün)
 • Malezya (30 Gün)
 • Moğolistan (30 Gün)
 • Nepal (90 Gün)
 • Umman (90 Gün)
 • Özbekistan (60 Gün)
 • Pakistan (30 Gün)
 • Singapur (30 Gün)
 • Sri Lanka (30 Gün)
 • Suudi Arabistan (90 Gün)
 • Tayland (30 Gün)
 • Tayvan (90 Gün)
 • Tacikistan (90 Gün)
 • Türkmenistan (90 Gün)
 • Ürdün (90 Gün)
 • Vietnam (15 Gün)
 • Yemen (30 Gün)

Avrupa:

 • Arnavutluk (90 Gün)
 • Andorra (90 Gün)
 • Avusturya (90 Gün)
 • Belarus (90 Gün)
 • Belçika (90 Gün)
 • Bosna Hersek (90 Gün)
 • Bulgaristan (90 Gün)
 • Çek Cumhuriyeti (90 Gün)
 • Danimarka (90 Gün)
 • Estonya (90 Gün)
 • Finlandiya (90 Gün)
 • Fransa (90 Gün)
 • Almanya (90 Gün)
 • Hırvatistan (90 Gün)
 • Hollanda (90 Gün)
 • Macaristan (90 Gün)
 • İzlanda (90 Gün)
 • İrlanda (90 Gün)
 • İtalya (90 Gün)
 • Karadağ (90 Gün)
 • Kosova (90 Gün)
 • Letonya (90 Gün)
 • Litvanya (90 Gün)
 • Lüksemburg (90 Gün)
 • Makedonya (90 Gün)
 • Malta (90 Gün)
 • Moldova (90 Gün)
 • Monako (90 Gün)
 • Norveç (90 Gün)
 • Polonya (90 Gün)
 • Portekiz (90 Gün)
 • Romanya (90 Gün)
 • San Marino (90 Gün)
 • Sırbistan (90 Gün)
 • Slovakya (90 Gün)
 • Slovenya (90 Gün)
 • İspanya (90 Gün)
 • İsveç (90 Gün)
 • İsviçre (90 Gün)
 • Yunanistan (90 Gün)

Kuzey Amerika:

 • Antigua ve Barbuda (6 Ay)
 • Aruba (90 Gün)
 • Bahamalar (240 Gün)
 • Barbados (90 Gün)
 • Belize (90 Gün)
 • Britanya Virjin Adaları (30 Gün)
 • Curaçao (30 Gün)
 • Dominika (21 Gün)
 • Haiti (90 Gün)
 • Jamaika (90 Gün)
 • Kanada (6 Ay – eTA Gerekli)
 • Meksika (180 Gün)
 • Saint Kitts ve Nevis (90 Gün)
 • Saint Lucia (6 Hafta)
 • Saint Vincent ve Grenadinler (90 Gün)
 • Trinidad ve Tobago (90 Gün)
 • Turks ve Caicos Adaları (90 Gün)
 • ABD (90 Gün – ESTA Gerekli)

Güney Amerika:

 • Arjantin (90 Gün)
 • Bolivya (90 Gün)
 • Brezilya (90 Gün)
 • Ekvador (90 Gün)
 • Kolombiya (900 Gün)
 • Paraguay (90 Gün)
 • Peru (90 Gün)
 • Şili (90 Gün)

Okyanusya:

 • Cook Adaları (31 Gün)
 • Fiji (120 Gün)
 • Niue (30 Gün)
 • Palau (30 Gün)
 • Samoa (60 Gün)
 • Tonga (31 Gün)
 • Tuvalu (30 Gün)
 • Vanuatu (30 Gün)

Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Edeceklerin Dikkatine !

Yeşil pasaport sahipleri için vizesiz seyahat imkanı geniş olsa da, her ülkenin farklı kuralları ve gereksinimleri bulunmaktadır. Özellikle Avrupa’da seyahat edecekler için dikkat edilmesi gereken “yeşil pasaport 6 ay kuralı“dır. Bu kural, herhangi bir 180 günlük dönem içinde maksimum 90 gün kalma hakkını kapsar. Örneğin, Malta’ya yeşil pasaportla seyahat ettiğinizde, 180 gün içinde sadece 90 gün kalabilirsiniz. Bu süreyi aştığınızda, tekrar Malta’ya giriş yapabilmeniz için ilk 180 günün tamamlanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Bu kuralların yanı sıra, seyahat etmek istediğiniz ülkenin vize politikalarını önceden kontrol etmek önemlidir. Dışişleri Bakanlığı‘nın yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde seyahatinizi planlarken sorun yaşamaz ve seyahat deneyiminizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Yeşil Pasaport İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular- SSS

Yeşil pasaport, birçok ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunarak seyahat severler için büyük bir avantaj sağlar.

Ancak, yeşil pasaport ile ilgili birçok soru da aklınıza takılıyor olabilir. Bu yazıda, yeşil pasaport hakkında en çok sorulan soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz.

1. Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport, belirli meslek gruplarına ve devlet memurlarına verilen resmi bir pasaport türüdür. Vizesiz seyahat imkanı sunarak, yurt dışı seyahatlerini kolaylaştırır.

2. Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil pasaport alma hakkı, aşağıdaki meslek gruplarına ve devlet memurlarına aittir:

 • Kamu Görevlileri: Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Bakanlıklar, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Yasama Organı Üyeleri ve Memurları
 • Adli ve Askeri Personel: Hakim, Savcı, Yargıtay Üyeleri, Danıştay Üyeleri, Askeri Personel ve Emniyet Mensupları
 • Eğitimciler: Öğretmenler, Yükseköğretim Öğretim Üyeleri ve Eğitim-Öğretim Yöneticileri
 • Diğer Meslek Grupları: Doktorlar, Diş Hekimleri, Eczacılar, Veteriner Hekimler, Mühendisler, Mimarlar, Avukatlar, Gazeteciler ve Muhasebeciler

3. Yeşil Pasaport ile Hangi Ülkelere Vizesiz Seyahat Edilebilir?

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin listesi oldukça geniştir. Bu listede Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında birçok ülke yer almaktadır.

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerin güncel listesine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü [geçersiz URL kaldırıldı] web sitesinden ulaşabilirsiniz.

4. Yeşil Pasaport ile Ne Kadar Süre Vizesiz Seyahat Edilebilir?

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat süresi, gidilen ülkeye göre değişmektedir. Vizesiz seyahat süresi genellikle 30 gün ile 90 gün arasında değişmektedir.

Bazı ülkelerde yeşil pasaport sahiplerinden vize yerine ek belgeler talep edilebilir ve bu belgelerin sunulması halinde vizesiz seyahat süresi uzayabilir.

5. Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler ve prosedürler hakkında detaylı bilgiyi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü [geçersiz URL kaldırıldı] web sitesinden edinebilirsiniz.

6. Yeşil Pasaport Ne Kadar Sürede Alınır?

Yeşil pasaport başvuruları genellikle 15-20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

7. Yeşil Pasaport Ücreti Ne Kadardır?

2024 yılı itibarıyla yeşil pasaport harcı 501 TL‘dir.

8. Yeşil Pasaport Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Yeşil pasaportlar 10 yıl süreyle geçerlidir.

9. Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahatlerde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Pasaportunuzun seyahat tarihleriniz boyunca geçerli olması gerekir.
 • Gideceğiniz ülkenin vize ve seyahat şartlarını detaylı olarak incelemeniz önemlidir.
 • Uçak biletinizi ve konaklamanızı önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir.
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırmanız önemlidir.
 • Gideceğiniz ülkenin kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi edinmeniz ve buna göre davranmanız önemlidir.

10. Yeşil Pasaport ile Vize İstenmeyen Ülkeler Listesi Değişiyor mu?

Evet, yeşil pasaport ile vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin listesi zaman zaman değişebilmektedir. Bu değişiklikler, ülkeler arasındaki yapılan anlaşmalara bağlı olarak güncellenmektedir.

En güncel vizesiz seyahat imkanlarına ulaşmak için mutlaka Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü veya Dışişleri Bakanlığı web sitelerini takip etmeniz önerilir.

11. Yeşil Pasaport ile Vize Gerekli Olmayan Ülkelerde Ek Belgeler İstenebilir mi?

Evet, bazı ülkeler yeşil pasaport sahiplerinden vize yerine ek belgeler talep edebilmektedir. Bu belgeler genellikle şu tarz belgeleri içerir:

 • Pasaport fotokopisi
 • Gidiş-dönüş uçak bileti
 • Konaklama rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Yeterli miktarda para gösterebilen banka hesap dökümü

Gideceğiniz ülkenin güncel vize ve seyahat şartlarında hangi belgelerin gerekli olduğunu kontrol etmeniz önemlidir.

12. Yeşil Pasaport ile Vize İstenmeyen Ülkelerde Ne Kadar Kalabilirim?

Yeşil pasaport ile bir ülkede kalabileceğiniz süre, o ülkenin belirlediği vizesiz seyahat süresine bağlıdır. Bu süre genellikle 30 gün ile 90 gün arasında değişmektedir.

Bazı durumlarda yeşil pasaport ile vizesiz seyahat süresini uzatmak mümkün olabilir. Bu genellikle ülkeye girişte yetkililere seyahat amacınızı ve dönüş biletinizi göstererek mümkündür. Ancak, kesin çözüm için gideceğiniz ülkenin sınır yetkilileri ile iletişime geçmeniz önerilir.

13. Yeşil Pasaport ile Vize İstenmeyen Ülkelerde Çalışabilir miyim?

Hayır, yeşil pasaport ile vizesiz seyahat imkanı sunan ülkelerde çalışma izni gerekmeden çalışmanız mümkün değildir. Çalışmak için o ülkenin çalışma izni şartlarını yerine getirmeniz ve gerekli izinleri almanız gerekmektedir.

14. Yeşil Pasaportum Kaybolursa Ne Yapmalıyım?

Yeşil pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda en yakın kolluk kuvvetlerine ve bağlı bulunduğunuz kuruma bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, acil seyahat durumlarında en yakın Türk temsilciliğine başvurarak geçici seyahat belgesi alabilirsiniz.

15. Yeşil Pasaportumu Yenilemek İçin Ne Yapmalıyım?

Yeşil pasaportunuzun bitiş tarihinden en az 6 ay önce yenileme başvurusu yapmanız önerilir. Pasaport yenileme işlemleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

16. Yeşil Pasaport Sahibi Eşim/Çocuğum ile Vizesiz Seyahat Edebilir miyim?

Yeşil pasaport sahibiyseniz eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız sizinle birlikte vizesiz seyahat edebilirler. Ancak, bazı ülkelerde eş ve çocuklar için ek belgeler talep edilebilir. Bu nedenle, seyahat planlaması yaparken mutlaka gideceğiniz ülkenin güncel vize ve seyahat şartlarını kontrol etmeniz önemlidir.

17. Yeşil Pasaport Sahibi Olarak Hangi Havalimanlarını Kullanabilirim?

Yeşil pasaport, kullandığınız havalimanı ile ilgili bir sınırlama getirmez. Dilediğiniz havalimanını kullanarak seyahat edebilirsiniz. Ancak, bazı ülkelerin uçuşlarda transit vize uygulaması olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, aktarmalı seyahat planlıyorsanız mutlaka aktarma yapacağınız ülkenin transit vize uygulamalarını kontrol etmeniz önemlidir.

18. Yeşil Pasaport ile Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahatlerde zorunlu olmasa da, seyahat sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir. Seyahat sırasında herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmanız durumunda seyahat sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

19. Yeşil Pasaport Sahibi Olarak Seyahat Önce Bildirim Yaptırmam Gerekir mi?

Hayır, yeşil pasaport ile seyahat edeceğiniz ülkeye bağlı olarak özel bir bildirim yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, bazı ülkelerin online kayıt sistemleri veya elektronik vize uygulamaları olabilir. Bu nedenle, seyahat planlaması yaparken mutlaka gideceğiniz ülkenin güncel vize ve seyahat şartlarını kontrol etmeniz önemlidir.

20. Yeşil Pasaport ile Seyahat Ederken Hangi Belgeleri Yanımda Bulundurmalıyım?

Yeşil pasaport ile seyahat ederken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Geçerli yeşil pasaport
 • Gidiş-dönüş uçak bileti
 • Konaklama rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Yeterli miktarda para gösterebilen banka hesap dökümü (gerekli olabilecek durumlar için)

Gideceğiniz ülkenin güncel vize ve seyahat şartlarında hangi belgelerin gerekli olduğunu kontrol ederek ek olarak yanınızda bulundurmanız gereken belgeler olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir.

21. Yeşil Pasaport ile Vize İstenmeyen Ülkelerde Hangi Konulara Dikkat Etmeliyim?

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat ederken dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular şunlardır:

 • Gideceğiniz ülkenin yasalarına ve kurallarına uyun.
 • Pasaportunuzun seyahat tarihleriniz boyunca geçerli olduğundan emin olun.
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırın.
 • Gerekli tüm belgeleri yanınızda bulundurun.
 • Farklı bir kültüre seyahat ettiğinizi unutmayın ve saygılı olun.
 • Acil durumlar için hazırlıklı olun (acil durum telefon numaraları, iletişim bilgileri gibi).

22. Yeşil Pasaport ile Seyahat Etmek Daha mı Avantajlı?

Yeşil pasaport, birçok ülkeye vize başvurusu yapma ve uzun bekleme sürelerinden kurtulma imkanı sunarak size zamandan ve paradan kazandırır. Ancak, yine de her ülkeye vizesiz seyahat edilememekte ve bazı ülkeler yeşil pasaport sahiplerinden vize yerine ek belgeler talep edebilmektedir. Bu nedenle, seyahat planlaması yaparken mutlaka gideceğiniz ülkenin güncel vize ve seyahat şartlarını kontrol etmeniz önemlidir.

23. Yeşil Pasaport Sahibi Arkadaşım ile Seyahat Edebilir miyim?

Yeşil pasaport size ait bir kimlik belgesi olduğundan dolayı, arkadaşınızın yeşil pasaportu olmaması durumunda birlikte vizesiz seyahat edemezsiniz. Arkadaşınızın vize başvurusu yaparak sizinle birlikte seyahat etmesi gerekmektedir.

24. Yeşil Pasaportum Çalınsa Ne Yapmalıyım?

Yeşil pasaportunuz çalınması durumunda en yakın kolluk kuvvetlerine ve bağlı bulunduğunuz kuruma bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, acil seyahat durumlarında en yakın Türk temsilciliğine başvurarak geçici seyahat belgesi alabilirsiniz.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler başlıklı yazımızda sizlere yeşil pasaport’tan söz ettik ve yeşil pasaport ile seyahat edebileceğiniz ülkeleri listeledik. Merak ettiğiniz konularda detaylı bilgiyi dış işleri bakanlığı sayfasında bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu