Malta’nın Dil Haritası

Malta'da Hangi Dil Konuşuluyor ?

Malta’nın Dil Haritası yazımızda sizlere ada ülkesinde konuşulan diller hakkında bilgi vereceğiz. Malta’nın Ana Dili yani Resmi Dili Maltaca ve İngilizcedir. Daha önceki yıllarda resmi dil İtalyanca olarak kabul edilmiş olsada daha sonra İngiliz Sömürge döneminin ardından Maltaca ve İngilizce Malta’da ana dil olarak kabul görmüştür.

Malta’ca Arapça, İtalyanca ve Sicilyaca dillerinin buluşması sonucunda oluşturulmuş bir dildir. Arapça kökenli olması sebebi ile bizimlede ortak isimler ve kelimlerde benzerlik göstermektedir. Latin alfabesi ile yazılan Maltaca 30 Harfden oluşmaktadır.

Malta’da konuşulan ingilizce’de kuşkusuz anadil Maltacadan etkilenmiş ve Maltese aksanı ingilizce ortaya çıkmıştır. İngiltere’ye kıyasla Malta’da İngilizce daha yavaş konuşulmaktadır. Maltacanın kuşkusuz dil yapısı ile ingilizce’nin harmanlaşması sonucunda aksan oluşmuştur.

Ada’da yerel halk kendi arasında Maltaca konuşmaktadır. Hatta söylendiğine göre Malta’nın belirli bölgelerinde İngilizce bilmeyen insanların olduğuda belirtilmektedir. Yaklaşık 5 yıldır Malta’da yaşayan bireyler olarak henüz böyle bir durumla karşılaşmadık.

Yerel halk kendi dükkanlarına işçi alırken Maltaca ve İngilizce Şartı bilme şartı koyabilmektedir. Fakat Maltaca yurtdışından gelen bireyleri etkilememektedir. Maltalılar kendi aralarında maltaca konuşmaktadır genellikle.

Maltaca nasıl bir dil derseniz zaman zaman ses yapısı nediyle boğuklaşabiliyor. Arapça bilenlerin dil yapısı gereğince Maltaca’yı daha kolay bir şekilde öğrenebileceğini söyleyebiliriz. Zira maltacanın %40 ‘ını arapçanın oluşturduğunu belirtilmektedir.

Devlet dairlerinde Maltaca ve İngilizce resmi dil olarak kabul görmektedir. Mahkemelerde, vize başvurularında ve farklı devlet işlerinde İngilizce kullanılabiliyor. Maltaca bilmek kuşkusuz Malta’da yaşayanlar için bir avantaj zira halk Maltaca bilenlere daha sıcak davranıyor diyebiliriz.

Malta’ya hizmet veren yurtdışı eğitim firmaları ve acentalar zaman zaman Malta’nın ana dili İngilizce olarak pazarlama kampanyalar düzenlesede Malta’da Maltaca’da yoğun olarak kullanılmaktadır. Maltalılar kendi aralarında genellikle maltaca konuşmaktadır.

Maltanın Ana – Resmi Dili Nedir ?

Malta Adasının Ana Yani Resmi Dili; Maltaca ve İngilizcedir. Ada’da 2 dilde resmi kurumlarda, alışveriş noktalarında ve sosyal hayatta konuşulmaktadır. Maltaca, Sami dillerinden biri olan Arapça’dan türemiştir ve Latin alfabesi ile yazılır.

İngilizce ise Malta’nın sömürge geçmişinden dolayı adada yaygın olarak konuşulmaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğu her iki dili de akıcı bir şekilde konuşabilmektedir.

Malta’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, İngilizce ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Ancak Maltaca öğrenmek, adanın kültürü ve tarihi ile daha derin bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.

Malta Adasında uzun süreli yaşamak gibi bir düşünceniz var ise malta’ca öğrenmenizi kesinlikle tavsiye ederiz zira malta sınırsız oturum başvurularında Maltaca bilme şartı yer almaktadır. Basit seviyede’de olsa adanın dilini bilmeniz size bir çok avantaj sağlayacaktır.

Maltada Konuşulan Diller

Malta’da resmi dillerin yanında Arapça ve İtalyanca da yaygın olarak konuşulmaktadır. Özellikle Gozo adasında Arapça konuşanların sayısı oldukça fazladır. İtalyanlarda Malta’da yaygın olarak yaşadıkları için İtalyaca bilen bireyler ada’da rahat bir şekilde iletişim kurabilmektedir.

Avrupa’nın Baharı olarak kabul gören Malta kültürel çeşitliliğin yer aldığı bir bölgedir. Hemen hemen dünyanın her bölgesinden insanların yaşadığı ada ülkesinde, her dil ailesine mensup insanlar bulabilir ve farklı dilleri kolayca öğrenebilirsiniz.

Malta’da İngilizce Öğrenmek Kolay mı?

Malta’da İngilizce Öğrenmek konusu adaya dil eğitimi almak isteyenler tarafından sıklıkla sorgulanmaktadır. Ada’daki kültürel çeşitlilik sebebi ile hemen hemen herkes İngilizce’yi ortak dil olarak kullanmakta ve ingilizce konuşmaktadır.

Malta’nın Dil Haritası’na baktığımızda İngilizcenin ada’da en çok kullanılan dil olduğunu söyleyebiliriz. Dil eğitiminizin yanı sıra ada’da sosyal hayatınızda’da ingilizce öğrenme deneyiminizi sürdürebilirsiniz. Dil öğrenmek uzun süreçli bir yoldur.

Malta’da ingilizce öğrenmek konusunda en büyük etken kuşkusuz sizlersiniz. Sizin çabanız ve insanlarla olan diyologlarınız İngilizce öğrenme sürecinizi doğrudan etkilemektedir. İngilizce öğrenmek isteyenler için haftanın belirli günlerinde cafelerde buluşmalar ve konuşma etkinlikleri düzenlenmektedir.

Malta’nın Dil Haritası ve Maltaca

 

Maltaca, Latin alfabesini kullanır ve 30 harften oluşur. Maltaca dilbilgisi, Arapça dilbilgisi ile benzerlikler gösterir. Dilbilgisi kuralları oldukça karmaşıktır ve üç cinsiyet (erkek, dişi, nötr) ve on iki çekim vardır.

Maltaca’da 2 farklı lehçe bulunmaktadır;

  • Kısa Lehçe: Malta adasının güneydoğusunda konuşulan lehçedir.
  • Uzun Lehçe: Malta adasının kuzeybatısında ve Gozo adasında konuşulan lehçedir.

 

Maltaca, Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden birisidir ve dünyada en çok konuşulan 52.dil olarak kabul görmektedir.

Malta’da Maltaca eğitimi ilkokuldan üniversiteye kadar zorunludur. Malta Üniversitesi’nde Maltaca dili ve edebiyatı üzerine lisans ve lisansüstü programlar mevcuttur.

Maltaca, Malta’nın ulusal kimliğinin önemli bir parçasıdır ve gelecekte de korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Maltaca Alfabe

Maltaca latin alfebesinden oluşmaktadır. Harflerinin büyük bir çoğunluğu bizimle’de latin alfabesi olarak benzerlik göstersede, harflere uygulanan çizgiler sesleri kalınlaştırıp, inceltmektedir.  Malta alfabesinden sonra sizlere ortak kelimlerimizden bir kaç tanesini sunacağız.

Maltaca alfabe şu şekidedir; 

ABĊDEFĠGGħHĦIIeJKLMNOPQRSTUVWXŻZ

abċdefġggħhħiiejklmnopqrstuvwxżz

Türkçe ve Maltaca Benzer Kelimeler;

ħjara → hiyar
ktieb → kitap
avukat → avukat
reklam → reklam

Maltaca ve Türkçe Popüler Kelimeler

Malta’da günlük olarak en çok kullanılan kelimeleri sunacağız. Ada halkı ile iletişimde kullanmanız kuşkusuz daha iyi bir iletişim kurmanıza olanak sağlayacaktır. Hadi şimdi maltacanın popüler kelimelerine göz atalım.

Maltaca ve Türkçe Kelimeler;

Merħba → Merhba → Hos geldiniz
Kif int? → Kif int? → Nasilsin?
Bonġu → Boncu → Gunaydin
Ma nafx → Manafş → Bilmiyorum
Skużani! → Skuzani → Afedersiniz
Inħobbok → Inhobbok → Seni Seviyorum

Malta’nın Dil Haritası: Ana Dil ve Ada Çapında Konuşulan Diller yazımızda sizlere Malta’da konuşulan diller hakkında bilgi sunduk. Malta Blog sayfamızda malta hakkında bir çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Malta’da dil öğrenme konusunda bizlere danışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu